גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2012 > לאחר מאבק של הפורום לקידום השיט: המרינות יהיו פתוחות 24/7 לנכנסים והיוצאים לחו"ל
לאחר מאבק של הפורום לקידום השיט: המרינות יהיו פתוחות 24/7 לנכנסים והיוצאים לחו"ל
ביום 23.11.2011 נתן כבוד שופט בית המשפט העליון אשר גרוניס פס"ד בעתירה של הפורום לקידום השיט כנגד ממשלת ישראל ובעלי המרינות בתל אביב ובהרצליה. תוצאת פסק הדין הינה שמרינות הרצליה וחיפה יהיו פתוחות ליאכטות יוצאות ונכנסות 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע.
מאת שרות כחול
גליון 49

 
מצב בלתי נסבל
טבעו של אדם שהוא שוכח מהר אירועים לא טובים. המצב נכון לשנה שעברה היה שהפלגות יוצאות ונכנסות מחו"ל היו צריכות להמתין עד לתחילת יום העבודה של בקר הגבולות במרינה. חיל הים התבקש על ידי המשטרה לאכוף אי כניסה של יאכטות אשר הגיעו למרינות בשעות הלילה. מצב בלתי נסבל זה גרם להשהיית כניסה למרינות לפעמים למשך לילה שלם. כנגד יאכטונרים, אשר נכנסו למרות הוראות אלו, ננקטו סנקציות שכללו לעיתים חקירות משטרה ואיומים בקנסות.
 
הפורום נרתם למאבק
הפורום לקידום השיט נרתם למאבק בהסגר הימי כבר מראשיתו. יו"ר הפורום איזי סויסה וחבר הנהלת הפורום גיורא קדר נפגשו בנושא עם השר לבטחון פנים דאז מר גדעון עזרא.
סיכומיו של השר טורפדו על ידי הנהלות המרינות. מאבק ציבורי שנוהל באמצעי התקשורת כולל מגזין זה והחתמת עצומה של מאות שייטים לא נשא פרי. בסוף 2010 ניצב ציבור השייטים בפני שוקת שבורה.
 
עתירה לבג"ץ
המוצא היחיד שנותר הוא פנייה לבג"ץ כנגד כל הרשויות והמרינות. חברי הנהלת הפורום: עזריאל רהב וגיורא קדר הובילו את תחילת המהלך תוך בחירת משרד פרימן גבעון שילה כמשרד אשר יגיש את העתירה בשם הפורום. יו"ר הפורום איזי סויסה, דר' עזריאל רהב ועו"ד שרון שפינט התנדבו להיות התובעים יחד עם הפורום. למותר לציין שהתנדבות כזאת מחייבת השקעת זמן רב בהכנת תצהירים ודיונים משפטיים.
 
מה הייתה מטרת העתירה?
המטרה הייתה פריצת ההסגר פשוטו כמשמעו. או במילותיו של עו"ד גדי שילה, מגיש העתירה בשם הפורום: "לאפשר את כניסתו של כל כלי שיט קטן, סירה, יאכטה מנועית או מפרשית המגיעים לישראל למרינות בתל אביב ובהרצליה בכל שעות היממה, להמנע מעיכוב בלב ים ובמיוחד בשעות הלילה". הפורום חשב שהנושא החשוב ביותר הוא הכניסה המיידית למרינה. נושא קבלת שרות מיידי של ביקורת דרכונים ומכס הוא משני בחשיבותו. לדעתו של הפורום נושא זה יפתר ברגע שלא ניתן יהיה לעכב יאכטה בלב-ים, וכך גם היה.
 
הסגר נפרץ
לשיבחה של המרינה בהרצליה יאמר כי היא הפנימה את מצוקת השייטים כפי שהובעה בעתירה לבג"ץ ולא חיכתה עד להכרעה המשפטית. המרינה פתחה את שערה הימי בכל שעות היממה. בדיון אשר התקיים בבג"ץ תהה כבוד השופט גרוניס, בשבתו כראש הרכב השופטים, מדוע יש טעם לעתירה כאשר על פי הצהרת בא כוח המדינה המרינות בהרצליה ובחיפה פתוחות 24 שעות ביממה. עו"ד שילה השיב בשם הפורום והעותרים כי יש חשיבות לקבע את המצב בהחלטת בג"ץ על מנת למנוע את סגירת השערים באופן פתאומי ושרירותי. השופט כתב בהחלטתו: "לעת הזאת נפתחו נמלי הכניסה בחיפה ובהרצליה והם פועלים במשך 24 שעות ביממה... בא כוח המדינה הצהיר כי אין כוונה לשנות את ההסדר.. היה ויהיה שינוי מתחייבת המדינה לתת התראה של 30 יום.
פסק הדין הלקוני של כבוד השופט גרוניס אליו הצטרפו שני השופטים האחרים בהרכב, מגלם הישג גדול לשיט הישראלי בכלל ולפורום בפרט. פתיחת המרינות 24 שעות ביממה היא עובדה קיימת המעוגנת בהחלטת בג"ץ. אם תחליט המדינה או המרינות לסגת ממצב זה יהיה עליהן להתמודד שנית בבג"ץ, הפעם כמי שחוזרים מהסכמים. לדעת משפטנים בכירים סביר שבג"ץ יוציא במקרה כזה צו מניעה על שינוי בהסכם לפני שהנושא יובא לפניו שנית.
 
תם ולא נשלם
החלטת הבג"ץ הותירה את מרינה תל אביב מחוץ לתמונה בכל הנוגע לכניסה לישראל. נימוקו של ראש ההרכב הוא שהמרחק בין תל אביב להרצליה קצר ולכן מרינה פתוחה אחת מספיקה. הבג"ץ לא נדרש לפסוק בנושא הכספי. הסכומים אשר השייטים נדרשים לשלם על ידי מרינה הרצליה בכניסה וביציאה גבוהים ביותר. באתר המרינה מפורטים המחירים:
לעוגנים במרינה הרצליה:
מחיר יציאה לכל שייט בשעות היום (07.00-19.00) 100 ₪, כלי שיט ללא תשלום נוסף.
מחיר יציאה לכל שייט בשעות הלילה (19.00-07.00) 100 ₪ בתוספת 600 ₪ לכלי השיט.
מחיר יציאה לכל שייט בחג/שבת (19.00-07.00) 150 ₪ בתוספת 600 ₪ לכלי השיט.
כניסה לילית 600 ₪ לכלי השיט.
 
לעוגנים במרינות אחרות והמשתמשים בשירותי ביקורת הגבולות במרינה הרצליה:
מחיר יציאה לכל שייט בשעות היום (07.00-19.00) 150 ₪, כלי שיט ללא תשלום נוסף.
מחיר יציאה לכל שייט בשעות הלילה (19.00-07.00) 150 ₪ בתוספת 900 ₪ לכלי השיט.
מחיר יציאה לכל שייט בחג/שבת (19.00-07.00) 225 ₪ בתוספת 900 ₪ לכלי השיט.
כניסה לילית 900 ₪ לכלי השיט.
הנה עוד נושא לטיפול בעתיד.
 
עדיין לא ברור האם יאכטה יכולה להכנס למרינה בלילה, להקשר לרציף ולבקש לבצע את תהליך ביקורת הדרכונים בבוקר בשעות העבודה. הנה הוספנו עוד סוגיה לדיון.
 
אכן עוד יש מלאכה לעשות. יחד עם זאת יבורכו אותם שייטים אשר הוכיחו כי בהתארגנות ניתן לדרוש ולקבל את המגיע על פי חוק. עשרות שייטים תרמו לפורום על מנת לגייס את הסכום הנדרש למהלך המשפטי. אנו מוקירים שייטים אלו ומקווים שבני שיחנו בעתיד ישכילו להגיע להסכמות עם ציבור השייטים ללא צורך בהוצאות מיותרות. הכסף שיחסך יופנה למטרות קידום השיט.
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<