גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2012 > הילל רשף – מנהל מרינה אשקלון היוצא בראיון פרידה
הילל רשף – מנהל מרינה אשקלון היוצא בראיון פרידה
במהלך העשור האחרון ניהל הילל רשף את המרינה באשקלון, אחת המרינות המאתגרות לניהול בישראל. התמודדות עם מטחי קסאמים וגרדים, לחצים של שייטים מבית ושל שייטים זרים, מרינה שאינה מלאה ביאכטות ותקציב מוגבל אינם דבר של מה בכך. לאחר עשור פינה הילל את מקומות לערן פורטוגלי. גל קדר שמע דברי סיכום.

הילל רשף
 מאת גל קדר
 
בסוף שנת 2000 סיים ארמן פורטוגלי את תפקידו כמנהלה הראשון של מרינה אשקלון. החליף אותו בתפקיד הילל רשף. במשך עשור פיתח הילל וקידם את המרינה עד פרישתו במהלך שנת 2011. עורך כחול נפגש עם הילל לשיחה ארוכה בארבע עיניים, בה דיברנו על הכל, להלן דבריו של מנהל המרינה (היוצא) הדרומית ביותר בחופי הים התיכון של ישראל.
 
השיחה נפתחה בעניינים שאינם קשורים במרינות. מסתבר כי הילל מתנדב בעמותת אתגרים מזה שנים רבות ותומך בקבוצה של הלומי קרב אשר משתקמים תוך כדי שיט. הפרויקט אשר קיבל דחיפה רצינית מאוד בשנים האחרונות, לאחר שנקנתה יאכטה ייעודית לנושא, מעסיק הנושא את הילל רבות. מסתבר כי בנוסף לעשיה במרינה מצא הילל גם זמן לתרום לקהילה, בנישה לא קלה. לאחר הפלגה ארוכה בנושא התרומה לקהילה אנו עוברים לדבר על הנושא האמיתי, מרינה אשקלון ומרינות בכלל.
 
כחול: בשנת 2000 התפוסה במרינה אשקלון כ- 180 כלי שיט. נבון לסוף שנת 2010 כבר היו כ-300 כלי שיט. מה הביא לגידול בתפוסה?
הילל: המרינה נפתחה לקהל העוגנים בשנת 1995, במקביל למרינה הרצליה. צריך לזכור שהגידול במספר כלי השיט בישראל זינק משמעותית במהלך שנות ה-2000 וגם מרינה אשקלון זכתה לגידול במספר היאכטות העוגנות בה. מעבר לכך, משט ה-א.מ.י.ר והקרבה לתעלת סואץ משכה אלינו תיירים רבים אשר באו להעביר את החורף בישראל ונשארו לתקופות ארוכות של חצי שנה ומעלה. העובדה שהמרינות במרכז מלאות עד אפס מקום מסיטה אלינו קהל עוגנים רב.
 
כחול: הגידול במספר העוגנים מעלה גם את הכנסות המרינה? 
הילל: מן הסתם התשובה חיובית. אולם, התחרות בין המרינות בישראל ובעולם על קהל היאכטונרים בשילוב מחירי העגינה הנמוכים מחייבת אותנו לחשוב על אפשרויות הכנסה נוספות שאינן קשורות בהכרח ליאכטונרים. לדוגמא: פיתוח החלק היבשתי של המרינה, פרסום במרינה וכדומה. בזכות חשיבה זו הפכה המרינה למרכז הבילוי של אשקלון והסביבה וגם השייטים נהנים מכך.
 
כחול: לא כל השייטים יסכימו שהם נהנים מכך: רעש, לכלוך ואורחים לא קרואים שעולים על היאכטות וכדומה. 
הילל: אני מסכים. אולם בסדר העדיפויות של ניהול מרינה צריך לדעת לאזן בין הדברים. לדוגמא, הגבלנו את עוצמת המוזיקה שמותר להשמיע בלילה, הצבנו שער עם שומר בכניסה לרציפים ודאגנו לתגבור ניקיון לאחר ימי פעילות סוערים. אני חושב שליאכטונר נעים יותר שתהיה סביבו פעילות מאשר להגיע למרינה מתה ללא כל עורף יבשתי.
 
כחול: ומה חושבים על כך השייטים אשר גרים על גבי היאכטות במרינה? בכלל, מותר לגור על יאכטות במרינה אשקלון?
הילל: אני בעד המגורים על יאכטה במרינה. אני חושב שהמרינה היא בעצם בית מלון שאתה צריך להביא אליו מיטה ומזרון. נכון שיש שיגידו שזה לא טוב וגורם לנזקים, אבל אם אתה רוצה למשוך שייטים זרים למרינה אין ברירה אחרת. לגבי השייטים ומה הם חושבים על הרעש, אני חושב שהמרינה היא קודם כל של תושבי העיר אשקלון וגם להם צריך לדאוג, תוך שמירה על האינטרסים של כל הצדדים.
 
כחול: הזכרת תיירים, בעבר אשקלון הייתה ממלכת תיירות השיט של ישראל. מה המצב כיום?
הילל: הסיסמא שלי הייתה follow the sun to Ashkelon. את זה מכרתי לשייטי משט ה- א.מ.י.ר, ליאכטות שחצו את תעלת סואץ וחיפשו מרינה קרובה ומערבית וגם במהלך מסעות פרסום בעולם. בשנים טובות היו לנו כ-100 יאכטות זרות במרינה. לצערי בשנים האחרונות אשקלון זוכה לכותרות שליליות בתקשורת העולמית, והדיווח על כל רקטה שנופלת בזיקים היא שהרקטה נפלה "דרומית לאשקלון". לצערי זה מרחיק מאתנו שייטים. גם התגברות תופעת הפירטיות בים האדום הביאה לירידה במספר היאכטות שחוצות את התעלה ומגיעות אלינו.
 
כחול: מעבר למשט ה- א.מ.י.ר גם משט הערים מגיע לאשקלון.
הילל: נכון. לאחר הפוגה של מספר שנים חידשנו שבתאי לוי ואנוכי את המסורת הנהדרת הזו. החלטנו שהכיוון אינו רק שייטים מקצועיים אלא לחדש. הכנסנו כשותפים לדרך את העמותות הימיות ועמותות ירוקות. לשמחתי הרבה יאכטות משתתפות במשט הארוך ביותר לאורך חופי ישראל ואני בטוח שהמסורת תימשך.
 
כחול: לאורך חופי הים התיכון יש כבר חמש מרינות חדישות. יש צורך בעוד מרינה לדעתך?
הילל: בהחלט! המרינות במרכז בתפוסה של למעלה מ-100 אחוז. בנית מרינה חדשה זהו תהליך שאורך למעלה מ-20 שנה ויש להיערך אליו כבר עכשיו. לדעתי המחסור במקומות עגינה במרכז יגרום למעבר כלי שיט דרומה בכל מקרה, בין אם תהיה מרינה ובין אם לא. העגינה בדרום היא חד משמעית זולה יותר וכבר עכשיו יש באשקלון הרבה שייטים שגרים בצפון. לדעתי תקום מרינה נוספת, זה רק ענין של זמן.
 
כחול: מה נדרש כדי לעמוד בתחרות מול המרינות בחו"ל?
הילל: התשתית אותה תשתית, המים אותם מים. שוני אחד הוא במיקום שלנו שאותו לא ניתן לשנות. שוני שניתן לשפר, אבל הוא כרוך בהרבה כסף הוא כוח אדם. במרינה "קטנה" בטורקיה יש 80 עובדים, החל ממנהל ועד אחרון אנשי התחזוקה, הניקיון והשמירה. באשקלון, יש פחות מחצי מכוח האדם הנ"ל. גם עלות השכר של העובדים בישראל גבוהה יותר, וביחד עם הכנסה כספית קטנה יותר אנחנו בבעיה. הפתרון היחידי הוא להמשיך להעלות את רמת השרות. צריך להשקיע הרבה אנרגיה ויחס בשרות ללקוח, הרבה אכפתיות והשתדלות מצד אנשי המרינה כלפי השייטים.
לצערי, לא נוכל להשתוות לרמת השרות של הטורקים, אבל אנחנו בהחלט בדרך לשם.
 
כחול: מעבר לשרות, היאכטונר מחפש גם נוחות ותנאי עגינה נוחים. בעיה שקיימת בכל המרינות היא עומק המים בכניסה למרינה. מה עושים כדי לפתור את הבעיה?
הילל: זו בעיה קשה בישראל. המרינות נבנו על שטח ים מיובש והטבע חזק מכולנו. הזרמים והסחף מנסים לאזן את החפירה ואנחנו מנסים למנוע מהם. זוהי מלחמה בלתי פוסקת. לצערי, יש אמצעי חפירה מוגבלים בישראל וכשהם מושבתים, רוב המרינות בבעיה. המרינות באשקלון ותל אביב מחזיקות במחפר קבוע אשר חופר ללא הפסקה. אני החלטתי שהמחפר תפקידו לשמור על עומק קבוע של 4 מטרים. העומק מתאים – אין צורך לחפור. יש בעיית עומק? חופרים מיידית. בעיות נוספות הן דרישות איכות הסביבה ועלויות החפירה הגבוהות. לשמחתי, רק פעם אחת בעשור האחרון הייתה בעיית עומק בכניסה למרינה, למרות כל הבעיות הללו.
 
כחול: אין חכם כבעל ניסיון, איך היית מאפיין את מנהל המרינה האידאלי?
הילל: מנהל מרינה שלא יהיה קשוב ללקוחותיו יהיה במצב בעייתי. המרינה מוכרת לפני הכול שרות ללקוחותיה, גם אם הוא בדמות מקום עגינה. מעבר לכך, הוא צריך להיות בעל סמכות בתחום הימי, בעל כישורי ניהול ומוכן לעבודה קשה מסביב לשעון. העבודה לא נגמרת בשעה קבועה.
 
לאחר עשור מוצלח בתפקיד תובעני, הילל חוזר לים. בתקופה הקרובה יעסוק בעיקר בהעברת יאכטות ברחבי העולם ובליווי רוכשי כלי שיט בתחילת דרכם עם כלי השיט. חפשו אותו במים.
 
 
כמה דברים שלא ידעתם על הילל:
-         הילל נשוי ואב לבן ובת, שניהם חיילים.
-         את דרכו בים החל כחניך בזבולון בת ים.
-         בוגר בית הספר לקציני ים בעכו.
-         היה מראשוני העובדים במרינה תל אביב וניהל את מועדון השייטים, לימים "לב הים".
-         הילל גר מספר שנים בארה"ב, בהן צבר ניסיון רב כסקיפר, כולל מספר חציות של האוקינוס וגם כמנהל מלון.
-         בעברו הרחוק, היה אחד ממקימי מגזין האוכל "על השולחן".
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<