גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > כתבות טכניות > חשמל ואלקטרוניקה > תקלות נפוצות במערכת החשמל ומניעתן
תקלות נפוצות במערכת החשמל ומניעתן
לרובנו מערכת החשמל בכלי שיט היא מערכת מסתורית. סבך הכבלים לא מקל עלינו להכיר אותה. איך מאתרים תקלה? ואיך מתקנים אותה?
על שאלות אלו ברשימה שלפנינו.
מאת דני ווסה
 גליון 47

יצרני כלי שיט לא מקלים עלינו באיתור תקלות החשמל. לעיתים מוסתר החיווט במקומות שאינם נגישים. מפתה מאוד לבצע מעקפים למיניהם, חיבורים מרובים ישירות לסוללה והארקות שגויות. פתרונות כאלה טומנים בחובם סכנות שונות וביניהן: הרס המכשירים שאינם מחוברים כראוי, הרס הסוללות, הרס חלקי מתכת ביאכטה ואף חשש לאש.
הדרך הנכונה לגשת לפתרון בעיות חשמל היא לשאול את עצמך בכנות האם אתה מבין את המערכת שברצונך לתקן או לשפר. אם ההבנה לוקה בחסר, אין להמשיך לנסות ולפתור את הבעיה, אלא אם יש לכך הכרח מיידי - כיוון שהנזק שעשוי להיגרם מעבודה שגויה יכול להיות חמור בהרבה מאותה בעיה קטנה שהניעה את דחף הטכנאי שבנו לפתוח, לפרק ולהרכיב מחדש רכיב חשמלי. לשם ביצוע מטלות שמעבר להבנתנו, רצוי לפנות לחשמלאי המתמחה בעבודות ימיות. איש מקצוע המשתמש בחלקים ייעודיים לכלי שיט, עובד בשיטות שתואמות את סביבת העבודה הרטובה ונותן אחריות לעבודתו. במידה והבנתכם את מבנה המערכת עמוקה דיה, כדי לאפשר ביצוע שינויים בה, חשוב מאוד שתשתמשו גם אתם בחלקי חילוף ימיים בלבד. שקע ביתי המותקן תחת חלון נוזל, הוא מתכון לאסון. כך גם מאוורר שאינו מוגן מהיווצרות ניצוצות, שממוקם בתא המנוע. אינספור מקרים מדגימים את הקלות הבלתי נסבלת של הקלקול. מערכת החשמל כולה היא מורכבת ורחבה מכדי שנוכל להקיפה בכתבה כה קצרה, לכן בחרתי מספר נושאים שדרכם אני מקווה להעביר את העקרונות המנחים של הטיפול במערכת זו.
 
מתג קופץ
מידה בריאה של תקווה, תגרום לנו לנסות ולהרים את השאלטר מספר פעמים לאחר שקפץ ללא סיבה נראית לעין. לעומת זאת חוש טכני בסיסי - יאותת לנו על תקלה במעגל חשמלי שעלינו לאתר. הרמת המתג בלי הפסקה ללא איתור מקור הבעיה, עשוי לגרום להתכתו במצב פתוח ולשריפה חשמלית. שאלו את עצמכם - האם המתג קפץ כשהדלקתם את כל המכשירים בבת אחת? מכשור אשר מופעל על ידי מנוע עזר חשמלי כמו מקרר ומזגן, דורש אמפראז' התחלתי גבוה שיכול לגרום לעומס יתר. לאחר שהמתג התקרר, הדליקו את המכשירים בזה אחר זה כדי לאפשר לזרם להתייצב. ייתכן שהבעיה נפתרה כבר כאן.
עייפות החומר ממנו עשויים הנתיכים הינה תהליך טבעי, המזורז מאוד אם משתמשים בהם כבמתג הדלקה. חשוב לכבות את הציוד החשמלי בכפתור הכיבוי הייעודי טרם כיבויו ורק אז להוריד את המתג בלוח החשמל. אל תורידו את המתג הראשי כדי לכבות את הכל כשעוזבים את היאכטה, זאת כדי למנוע בלאי מואץ של לוח הנתיכים.
 
עקרונות החיווט
חיווט החשמל בכלי השיט נתון לבלאי מואץ כתוצאה מתנועה מתמדת של גוף כלי השיט. אי לכך, בלאי החומר המבודד מוגבר ביותר כתוצאה מחיכוך וקיים סיכון לחשיפת המוליך ולהתפתחות זרם תועה לחלקי כלי שיט בעלי פוטנציאל חשמלי נמוך יותר מזה של המוליך.
הדרך הנכונה לחווט יאכטה היא להריץ את החיווט במקום יבש ומאובטח. אין להריץ כבלים בשיפוליים וגם לא על גבי צנרת מכל סוג ואין להביאם במגע עם מיכלי הדלק. יש להמנע מחיבור של כבלים על ידי קשירתם זה לזה והדבקת החיבור במסקינג-טייפ. חשוב להשתמש במחברים ייעודיים שכן אלה לא מגבירים את ההתנגדות במעגל כמו קשירות ומפחיתים את הסיכון לנתק. חברו את הכבלים לגוף כלי השיט בצורה יציבה ועל ידי שימוש בחיבורי פלסטיק ולא מתכת. בנקודות שחשופות יותר לבלאי כתוצאה מרטט, כגון בתא המנוע - ספקו לחיווט הגנה מתאימה מבלאי. הימנעו מהרצה של כבלים ליד האגזוז ומקומות חמים אחרים כמו מחליף החום. הימנעו משימוש בכבלים בעלי בידוד נתיך בטמפרטורות נמוכות ואם אתם צובעים את המנוע, אל תצבעו את הכבלים, הכימיקלים שבצבע גורמים לבידוד להסדק.
 
סוללות
עובדה מוכחת היא שסוללות יקרות יותר - מספקות את "הסחורה" לאורך זמן רב יותר. בסוללות זולות לוחות העופרת הם דקים יותר ונגמרים מהר יותר, כמו כן הפלסטיק הוא באיכות נמוכה, המתבלה מהר יותר – עובדה המפחיתה את בידוד הסוללה ותורמת להתפרקותה המהירה יותר. 
חשוב לא לתת לסוללות עופרת (Lead-Acid) להתפרק עד הסוף. סוללות כאלה ניזוקות בהתפרקות מלאה ולא חוזרות לעולם לתפקודן המלא. לשם כך חשוב לעקוב אחר צריכת החשמל הנתונה על הסוללות ולוודא שלא מעמיסים עליהן יותר מהקיבולת שלהן. קל לעשות זאת, פשוט מסכמים את צריכת החשמל של כל המכשירים ומוודאים שאינה עולה על 80% מהקיבולת המצויינת על גבי הסוללה. במידה והרצוי גבוה מהמצוי, ניתן להוסיף סוללה או להחליף אותה באחרת בעלת קיבולת גבוהה יותר. אם לא נעשה שימוש בסוללות, כדאי לטעון אותן כל שלושה חודשים כיוון שהן מתפרקות בעצמן.
על הסוללות להיות מותקנות כראוי. הווה אומר במקום נקי, יבש ונגיש. אם אינכם יכולים להגיע לסוללות בצורה נוחה, סביר להניח שלא תטפלו בהן. אם הסוללות מונחות בסביבה רטובה כגון תחתית יאכטה קטנה, המים שבין הקטבים תורמים להתפרקות מהירה ולקץ חיי הסוללה בטרם עת.
בעת טעינתן, סוללות מפתחות חום ופולטות גז מימן רעיל ונפיץ. כדי להגן על הסוללות מהתחממות, יש לספק להן איוורור מתאים ולכן, למרות הכוונה הטובה, אטימת הסוללות לחלוטין מהסביבה כדי להגן עליהן ממים - זה רעיון לא מוצלח.
 
מתח חוף
מרבית בעיות החשמל שמקורן במתח החוף, נובעות מתחזוקה לקויה של המחברים, גם על הכבל עצמו וגם על גבי היאכטה. אלה חשופים למים ובמשך הזמן מפתחים קורוזיה ובלאי כללי. מחברים נגועים בקורוזיה גורמים להתנגדות גבוהה, הגורמת להתחממות התורמת לנפילת מתח. הדבר יוצר סכנת שריפה, גורם לציוד החשמלי לעבוד קשה יותר ומקצר את חייו.
געו בכבל מתח החוף, ליד החיבור ליאכטה כאשר ציוד רב ביאכטה עובד. האם הוא חם? אם כן, קיימת בעיה. כדאי לפרק את מחברי מתח החוף לפחות פעם בשנה, לנקות ולהחליף חלקים אם צריך. אם מחבר הכבל נפל למים, יש לפרק, לנקות ולייבש אותו. אחרת, צפו שהוא יישרף.
דבר נוסף, אם אתם לא מורידים את המתג על הרציף לפני ניתוק הכבל - התחילו עכשיו. מעבר לסכנת ההתחשמלות, ניתוק תחת מתח גורם לנזק במחבר.
 
לסיכום
הנושאים לעיל מדגימים את הברור מאליו: יש לנו לעיתים נטייה לשכוח נושאים חשובים מתוך עצלות, קמצנות או פיזור נפש. מערכת החשמל בכלי השיט צריכה להיות מבודדת, נגישה ומאוזנת בין היצרנים לצרכנים. כל חריגה מאלו, תגרום לתקלות אשר נצטרך להתמודד אתן ברגעים הקשים ביותר, כך אומר ידידנו מרפי. גם למערכת זאת, כמו לשאר המערכות ביאכטה יש לתת את תשומת הלב המירבית באופן שוטף ולהשקיע בהחלפת חלקים באופן תקופתי. בעידן שלנו, בו מתרכזים עזרי הניווט של היאכטה למסכים בודדים - חבל לאבד את כל המכשירים בבת אחת, בין שרטונות ובערפל. עדיף לתחזק מערכת חשמל תקינה (והימאים שביננו יגידו – וגם לדעת להסתדר בלעדיה).
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<