כחול 76 - אוקטובר 2018
אחרי החגים שמח לכולם, עכשיו יש לכם זמן לקרוא את כחול! 
דף הבית > אופנועי ים > הכן את אופנוע - הים שלך לקיץ !
הכן את אופנוע - הים שלך לקיץ !
איך להתחיל ברגל ימין ולהמנע מתקלות תחילת העונה
 
הכן את אופנוע - הים שלך לקיץ !
גליון 3
מאת נאור ששון

אופנוע הים נראה לחלקנו ככלי זריז קטן וחמוד אשר אמינותו אינה מוטלת בספק. פשוט מניעים - וקדימה לים. כדי שהקיץ הקרוב שלכם יהיה מהנה יותר הכין נאור ששון מכונאי אופנועי - ים מנוסה מספר עצות מועילות כיצד יש להכין את אופנוע - הים לקיץ. אופנוע הים ככל כלי ימי מכני דורש טיפולים שוטפים מעבר לטיפולים הרגילים שאנו מכירים מעולם הרכב או המכניקה היבשתית. ההבדלים העיקריים בין אופנוע לאופנוע - ים הם המלח, המים והלחות. שלושת הגורמים האלו אינם חיים בשלום עם מערכת חשמל בפרט ומערכת מכנית בכלל. הם גורמים לבלאי מואץ, קצרים, דלק מעורב במים. ניתן לצמצם דברים אלו על ידי טיפולים מונעים אבל רצוי גם לגלות בזמן נקודות שכבר נפגעו ובכך למנוע נזקים גדולים יותר והוצאות כספיות גבוהות יותר.
עבור רוב שייטי אופנועי הים זהו ספורט עונתי מהנה מאוד בקיץ אבל לפעמים "שוכחים" את אופנוע הים למשך תקופת החורף סגור במחסן. כאשר השמש זורחת , מזג האוויר חמים הים שקט ובקיצור העונה התחילה - אכזבה ! אופנוע הים לא מניע.
ברצוני להציע כמה בדיקות ודרכי טיפול באופנועי ים אותן כדאי לעשות לפני אותה השבת החמימה הראשונה.
 
א. מצבר וחשמל
יש לבדוק את מפלס הנוזל במצבר ובמידת הצורך להוסיף מים מזוקקים כמו כן רצוי לטעון את המצבר במטען ( טעינה איטית ) בהרבה מהמקרים מצברים שעמדו תקופה ארוכה "ייסרבו" לקבל טעינה ויידרשו החלפה. חוטי חשמל גלויים או רופפים הם מקור לצרות . יש לקבע אותם ולבודד היטב.
 
ב. מיכל הדלק
רצוי לרוקן את תכולת המיכל ולרענן בדלק טרי. דלק שעומד במיכל תקופה ארוכה מתקלקל ויוצר משקעים בתחתית המיכל רצוי לנקות משקעים אלו. פעולות אילו אין צורך לעשות באם הוספתם מייצב דלק. ככלל יש להשאיר תמיד את מיכל הדלק מלא עד סופו. באופן כזה הצטברות המים במיכל כתוצאה מהתעבות תהיה פחותה. ההתעבות (קונדנסציה) נוצרת מחדירת אויר לח דרך הנשם, התקררות האוויר בתוך מיכל הדלק ואז בתהליך זה נוצרים מים, השוקעים לתחתית המיכל. בגל הראשון התערבבו המים בדלק. המנוע כידוע מופעל באמצעות דלק ולא מים , ולכן ייעצר.
 
ג. מפלס השמן
יש לבדוק את מפלס השמן ולבצע בדיקת נזילות שמן על קרקעית האופנוע הים יופיעו סימני שמן. סימן מובהק לאטמים קרועים או ברגים המחייבים חיזוק. עם גילוי נזילות שמן חובה לגשת למכונאי בהקדם האפשרי .
 
ד. משאבת הג’ט
במשאבות הג’ט קיימת תופעה של "התנפחות" תופעה זו נגרמת בגלל ( קורוזיה ) חמצון של האלומיניום ממנו בנוי בית המשאבה . קורוזיה זו דוחפת את טבעת השחיקה הנמצאת בתוך המשאבה לכיוון המדחף וגורמת לטבעת זו להיתפס במדחף.
יש לבדוק בעזרת פנס שיש מרווח מינימלי בין המדחף לבית המשאבה ושלא קיימות נקודות בהן נוגע המדחף בדפנות המשאבה, משאבה תפוסה יכולה לגרום להרגשת "מנוע תפוס" חוסר יכולת להניע ואו לשחיקה מואצת של המדחף וירידה בהספק המנוע או ב"סחיבה" בלשון השיטים בדיקה זאת אין צורך לעשות בדגמי הSEA DOO שבהם משאבת הג’ט עשויה מחומרים פלסטיים.
 
ה. כבלים
יש לבדוק את פעולתם התקינה של הכבלים כבל היגוי ומערכת משנק הילוך אחורי ! רוורס על ידי הפעלתם של מנגנונים אלו ובדיקה שהמהלך תקין וחלק ללא נקודות תפיסה.
 
ו. חיבורי חשמל
באופנוע הים חיבורי החשמל נמצאים בתוך קונקטורים (תקע שקע) אטומי מים אך הניסיון מלמד שבמקרים רבים מים חודרים לתוך חיבורים אלו ויוצרים קורוזיה על הקונקטורים. בדיקה קלה על ידי פתיחה של התקעים יכולה למנוע קצרים בעתיד כמו כן רצוי לגרז את החיבורים החשמליים בגריז שאינו מוליך דבר שיימנע חדירת מים וקורוזיה בעתיד.
 
ז. מנוע
יש להניע את המנוע ולהקשיב לרעש במנוע. מנוע אשר מסתובב קשה או מייצר רעשי חריקה ורעידות שלא היו קודם, הינו מנוע שהחליד במיסבי המנוע. במקרים אלו יש לפנות למוסך המטפל הפלגה באופנוע ים עם מיסבי מנוע מרעישים תגרום לנזק חמור מאוד למנוע וכמובן גם לכיס יש לציין שגם טיפול במנוע "מרעיש" בזמן הינו טיפול יקר אבל זול יותר אם המנוע עדין לא "התפרק". כמו כן יש לבדוק כי תגובת המצערת הינה חלקה ושהמנוע עולה בסל"ד מיד עם פתיחת המצערת במקרים רבים של אופנועי ים שעבדו תקופה ארוכה נוצרים משקעים הגורמים לסתימת מעברי הדלק במאייד, במקרים אלו אופנוע הים לא יגיב לפתיחת מצערת באופן חלק. חוסר דלק עלול גם הוא לגרום נזק מכני למנוע המשתמש בדלק כמרכיב עיקרי לקירור.
 
ח. אטימה
כמו כל כלי שייט חייב אופנוע – הים לשמור על כושר ציפה. סדקים או חורים בגוף אופנוע-הים עלולים לגרום לאופנוע הים לאבד את יכולת הציפה, במילים קשות יותר , לטבוע! יש לזכור כי כמות מים גדולה בחלל אופנוע הים עלולה לגרום לבעיות רציניות של שיווי משקל וקשיים בהיגוי עד כדי התהפכות. לאחר אחסנת חורף ארוכה יש לבדוק ביסודיות את גוף האופנוע ולתקן חורים או סדקים בפיברגלס. דרכם של סדקים להתרחב ולהתפשט ויש להקדים רפואה למכה. תשומת לב יש לתת לתקינות האטמים הנמצאים בין גוף אופנוע-הים למכסה המנוע או תא האחסון. אטמים אלו מתפקדים גם כמשכחי-זעזועים בין חלקי האופנוע. יש לוודא שאינם קרועים והם מונחים היטב במקומם.
 
ט. ציוד כושר שייט
כללי הימאות הטובה מחייבים לבדוק את ציוד הבטיחות לפני כל הפלגה. ואולם לפני תחילת העונה יש לבדוק במשנה תשומת לב חגורות הצלה שאוחסנו כל החורף כאשר עליהם מונח ציוד כבד אינן תקינות ! מצוף עשן ממתכת שיש עליו סימני חלודה יש להחליף מידית , בטיחות מעל הכל!
אז מה היה לנו? מערכת חשמל, מיכל דלק, שמן, משאבת הג’ט, כבלים, מנוע, אטימה וכמובן בטיחות. קצת תשומת לב והעונה הקרובה תעבור בכיף. שייט נעים!.

ביטוח אופנוע ים
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<