כחול 76 - אוקטובר 2018
אחרי החגים שמח לכולם, עכשיו יש לכם זמן לקרוא את כחול! 
דף הבית > אופנועי ים > רשות הדיבור לשמאי
רשות הדיבור לשמאי
רשות הדיבור לשמאי
גליון 2
מאת יורם גולן
אופנועי ים הנם כלי שייט של כיף ותענוג אך יכולים להפוך בקלות לכלי נשק קטלני. אופנוע-ים הוא מהיר , בעל תאוצה אדירה וכושר תמרון נדיר המפתה את המשתמש לנסות ולהגיע אל קצה מעטפת הביצועים. מרבית המשתמשים באופנועי ים הם חובבנים ללא ניסיון והכשרה ימית ארוכת טווח אשר עושים בו שימוש מזדמן. מרבית השימוש נעשה בחופים מרכזיים הומי אדם , על מנת להגביר את הריגושים נעשית ההפלגה לרוב בתנאי ים גלי. שילוב זה מצריך תשומת לב מיוחדת מהמפליגים. המחוקק שהיה ער לגורמים אלו חוקק תקנות והנחיות מיוחדות המיועדות לאופנועי הים וזאת בנוסף לתקנות הרגילות החלות על כלי שייט ממונעים.
 
ההיבט החוקי
אופנוע ים נחשב לכלי ממוכן וחוקי הדרך המתאימים חלים עליו במלואם. במרבית האופנועים מותקן מנוע בנזין עצבני של שתי פעימות. מנוע זה מפעיל משאבת מים הדוחפת את זרם המים לעבר נחיר ובאמצעות זרם המים החזק מתקדם כלי השייט. ההיגוי נעשה ע"י שינוי זוויות הנחיר. בעת שייט המנוע פועל תמיד ומשאבת המים מחוברת ישירות למנוע באמצעות ציר הנעה ללא מערכת תשלובת המאפשרת ניתוק המשאבה מהמנוע, מכאן שמשאבת המים דוחפת באופן תמידי זרם מים לעבר הנחיר והאופנוע נמצא באופן מתמיד בתנועה. משמעות הדבר מבחינת חוקי הדרך: אופנוע-ים נמצא תמיד במצב בו "הוא עושה דרכו במים".
מפעיל כלי השייט חייב להיות בעל רשיון המתאים להשטת אופנועי ים. אופנוע הים חייב בתעודת כושר שייט תקפה וחתומה על ידי הבנק. נגרר האופנוע חייב להיות מצויד ברשיון נגרר מטעם משרד התחבורה.
כלי הרכב הגורר חייב להיות מצויד בוו גרירה תיקני והרשאת גרירה ברשיון הרכב.
תקנות הנמלים דורשות כי כלי שייט מהירים כולל אופנוע ים לא יתקרבו כדי פחות מ – 300 מטר מקו החוף, ו – 50 מטר מכל אחד מצדדיו של חוף רחצה מוכר ומוכרז. מומלץ שלא להתקרב אל קו חוף כל שהוא בגלל האפשרות של המצאות שחיינים במים. יש לקיים תצפית מרוכזת לגילוי שחיינים במים. קשה לזהות ראש אדם ובפרט בתנאי ים בלתי נוחים. זמן התגובה לעיתים אינו מספיק ונרשמו מקרים רבים מדי של תאונות מהן קטלניות. יש להימנע מקרבה יתרה לכלי שייט אחרים כולל אופנועי ים.
 
היבטים טכניים:
גוף אופנוע הים עשוי מיציקת סיבים סינטטים. צבע הגוף נתון להשפעת קרני השמש לפיכך יש לשמור את האופנוע במקום מוצל או לכסותו בכיסוי שימשונית המאפשר אוורור. מאחר ומנוע האופנוע מקורר ישירות על ידי מי ים יש לבצע שטיפת חלקו הפנימי של המנוע במים מתוקים מיד בגמר ההפלגה או בסמוך לה. כמו כן כדאי לשטוף את גוף האופנוע כדי להסיר מלחים.
בעת אחסון ממושך של האופנוע יש לנתק את המצבר ממערכת החשמל. יש לבצע טיפולים תקופתיים כפי שמומלץ על ידי היצרן. לפני ההפלגה יש לבצע בדיקה ויזואלית של האביזרים השונים על מנת לוודא כי הם לא ישתחררו כתוצאה מקפיצות על הגלים.
 
תקלות אופניות לאופנועי ים
אופנועי ים נוטים להתהפך בקלות בים גלי. התהפכות שכזאת אינה נחשבת כאירוע תאונתי ולכן אינה מכוסה על פי תנאי פוליסות הביטוח המקובלות. התהפכות בגלי חוף עלולה לגרום לחדירת מים לתא המנוע להחלדה וגרימת נזק למערכות שונות. מכאן שיש לתת למנוע טיפול מונע מיידי הכולל הוצאת מים מהמנוע ושטיפתו ללא דיחוי במים מתוקים, ניקוי ויבוש מערכות החשמל והאלקטרוניקה, החלפת דלק במיכל (במידה וחדרו מים גם אליו) החלפת שמן במיכל (במידה והאופנוע מצויד במיכל נפרד לשמן) מילוי המנוע בתערובת של נפט ושמן דרך פתחי הפלגים והעברת האופנוע באופן מיידי למוסך מורשה.

שוקע של אופנוע הים הינו מינימלי ועוצמת השאיבה דרך פתחי היניקה של מי ים הינה חזקה מאד , כפועל יוצא - עלולים פתחי היניקה להיסתם באופן חלקי או מלא על ידי ניילונים המרחפים במים או חול, חסימת כניסת המים תגרום לעלייה מיידית של טמפרטורת המנוע עד כדי גרימת נזק.

גוף האופנוע רגיש ביותר לפגיעות חיצוניות לפיכך יש לשים לב בעת ההפלגה ולהימנע ממגע בכלים אחרים. מחיר התיקונים ועלות החלפת רכיבים הוא גבוה.
לסיכום: עם מעט תשומת לב ומודעות ניתן וכדאי להשתמש באופנוע הים בצורה אחראית ורצינית ולמצות את יכולות ההנאה והריגוש מבלי לגרום לפגיעות ונזקים.

למידע בנושא ביטוח אופנועי ים.

מחברי כתבה זו הם רב חובל יורם גולן והנדסאי מכונות יצחק תלמור, קצין מכונה ימי וחבר באגודת הארכיטקטים הימיים בארה"ב. השניים הם מותיקי ובכירי שמאי כלי השייט בישראל ומבעלי משרד השמאים גל-טק מרין בע"מ אשר הוקם במיוחד כמשרד המתמחה במתן שירותים לכלי שייט.
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<