גליון 83 - יולי 2020
הקיץ מפליגים בישראל...
הגליון הדיגטאלי של כחול!
תורידו לנייד ותיקראו אותו בכל מקום! 
דף הבית > חדשות הים > חדשות הים 2011 > אליפות העולם לדגם Class 40
אליפות העולם לדגם Class 40
הסירות מדגם ה- Class 40 אמנם נועדו לשיוטים ארוכי טווח בים הפתוח ( Offshore) אבל פעם בשנה מתקיימת אליפות העולם לדגם זה במסלולים קצרים מסביב למצופים. כמומחה לתחרויות שייט מצופים הוזמנתי להשתתף בתחרות, למרות שללא הקשרים של חברתי לחיים “קאמי לקונט”, שייטת בנבחרת ה-470 של צרפת ואחת השייטות הטובות בעולם, לא היו מזמינים אותי, לבעל הספינה וקאמי יש ספונסר משותף. הסיכום עם בעל הספינה היה שהיא תהיה ההגאית ואני יהיה הטקטיקן, כלומר אחראי על החלטות הטקטיקה והאסטרטגיה בתחרות. זה כבר כמה תחרויות שאני וקאמי משת
מאת גידי קליגר
 
Class 40
דגם של יאכטות תחרותיות לשיוטי Off Shore , מאובזרות במערכות המתקדמות ביותר בתחום. דגם ה- Class 40  הוא בעל שיעור הצמיחה הגדול ביותר במספר הסירות שנבנות לצורך תחרויות Off Shore. בשנת 2004 הקימו באופן רשמי את הדגם ונבנו מאז כ- 120 סירות לשייטים מ- 22 מדינות בעולם. דגם זה נועד לשמש כאלטרנטיבה זולה לדגם ה- Open 60 וזאת בזכות חוקים נוקשים יותר באשר לשימוש בחומרים מורכבים והמערכות המותרות לשימוש, בעיקר האיסור על בניית גוף הסירה מסיבי קרבון והשימוש בקיל מתכוונן ( Canting Keel).  
 
התחרות
אליפות העולם התקיימה בעיר בנודה (Benodet) שבחבל בריטני שבמערב צרפת.
היאכטה שאנו הוזמנו להתחרות בה, יצאה מהמפעל שנמצא ב- La Trinite Sur Mer  רק זמן קצר לפני התחרות, כך שלצערנו לא נותר לנו מספיק זמן לבדוק את כל הציוד או את המהירות שלנו ביחס למתחרים. ביום האימונים השני בלבד ויום לפני תחילת התחרות החלו להישבר צלעות בספינה, למזלנו המפעל שבו יוצרה הספינה היה רק במרחק של שעתיים נסיעה מאתר התחרות ובמשך הלילה תיקנו את הסירה עובדים מהמפעל שהגיעו במיוחד.
הצוות שלנו בתחרות היה מרשים ביותר: האדריכל של הסירה "סם מנואר" (Sam Manuard) שהוא גם שייט Offshore מפורסם שמפליג בסירות הטרימרן הגדולות, הוא היה אחראי על הצד הטכני: על מערכות המחשב, כיוון המפרשים והתורן בעזרתו של  תופר המפרשים שלנו, בעל מתפרת המפרשיםAll Purpose , היה גם עובד מהמספנה שבה נבנתה הסירה, בעל הסירה שהוא בעצמו שייט מיני לשעבר ואנחנו: קאמי ואנוכי.
 
התחלה ברגל שמאל
ביום שלפני תחילת התחרות המצב לא נראה טוב, לא רק שנשברה הסירה והיה צריך לתקן אותה במשך הלילה, בנוסף לכך גם איש הצוות החשוב ביותר "סם מנואר" המתכנן של הסירה עדיין לא הגיע, אחר כך התברר לנו שבזמן אימון בסירת טרימרן בגודל של  70 רגל שנקראת “MOD70”, כאשר היה בדרך הים אלינו, נפל התורן והם נסחפו לחופי אנגליה במקום להגיע לבריטני בצרפת, ככה זה באימונים של סירות מהירות כל כך! לא תמיד יודעים באיזו מדינה מסיימים את האימון.  לבסוף בבוקר של יום התחרות הוא הגיע בטיסה.
יצאנו לתחרות מתוך ידיעה שיש לנו חסרון ביחס למתחרים בכמות האימונים כצוות וקיווינו שלא ישברו חלקים נוספים בסירה במהלך התחרות. לשמחתנו תפקדנו מצוין כצוות, מהירות הסירה הייתה טובה מאוד וסיימנו במקומות ראשון ושני בשני התחרויות של היום הראשון.
 
לא פשוט להפליג ביאכטות
במשך כל ימי התחרות הרוחות הממוצעות היו בעוצמה של כ-20 קשר ומהירות הסירה הגיע עד ל-19 קשר בגביות עם ספינקר. בגלל הרוחות החזקות יחסית המאמץ הפיסי הנדרש מהצוות היה גדול, אבל הייתה זו גם חוויה להפליג בספינה שבגלל שיש כל כך הרבה מערכות לכוון, הפעילות האקטיבית לא נפסקת במהלך כל התחרות. רק לחשוב על חציית אוקיינוס בתור שייט בודד בספינה מהסוג הזה, כאשר נמצאים בתחרות מתמדת נגד מתחרים, במהירות כמעט שווה וכל קשר של מהירות חשוב, מתי מחליטים שזה זמן טוב ללכת לישון? אני אישית מתעייף רק מהמחשבה על כך!
ישנן מערכות רבות ביאכטה מסוג זה מהסיבה שהיא בנויה לחציית אוקיינוסים, בתחרויות מסוג זה, המהירות היא בראש סדר העדיפויות, אם לשייט יש יתרון של מהירות וגם אם יהיה זה יתרון קטן ביותר, על פני תחרות של שבועיים היתרון הקטן יהפוך לגדול. ביאכטת ה-Class 40 ישנן מערכות כמו Water Ballast מיכלי מים אשר נמצאים בצידי הסירה ומתמלאים במים במידת הצורך בשביל איזון הסירה, כמו כן ניתן לשנות את כיוון התורן בזמן הפלגה בקלות יחסית, ישנם גם סוגים רבים של מפרשים שניתן להשתמש וישנה תוכנת מחשב שעוזרת בהחלטה איזו מפרש כדי להשתמש בכל זווית ובכל עוצמה של רוח על סמך נתונים שהמחשב מקבל ממכשירי המדידה השונים, על סמך נתונים אלו ביחד עם נתונים מטאורולוגים שמוזנים כל הזמן התוכנה גם מסוגלת לבנות את מסלול ההפלגה בשיוטי ה-Offshore.  
לסיכום, במשך כל ימי התחרות הצלחנו לשמור על הרמה הגבוהה וסיימנו במקום הראשון את התחרות.
התחרות זכתה לחשיפה מכובדת מאוד במדיה של מערב צרפת ומדורי הספורט הקדישו עמודים רבים לסקירת השיוטים. העבודה שההגאית בסירה המנצחת הייתה אישה – זכתה לכותרות.
התחרות הייתה בשבילי מאתגרת ומעניינת, אני מקווה להמשיך ולקחת חלק גם בתחרויות מסוג זה בעתיד.
 
כותב המאמר גידי קליגר ייצג את ישראל בשתי האולימפיאדות האחרונות. במשך השנים זכה בכ - 8 מדליות באליפויות העולם ואליפויות אירופה, יותר מכל שייט ישראלי אחר. בקיץ הקרוב ייצג את ישראל פעם נוספת באולימפיאדת לונדון 2012 יחד עם ערן סלע.
 
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<