כחול 76 - אוקטובר 2018
אחרי החגים שמח לכולם, עכשיו יש לכם זמן לקרוא את כחול! 
דף הבית > אופנועי ים > אופנועי ים 2011 - תמונת מצב
אופנועי ים 2011 - תמונת מצב
עונת אופנועי הים 2011 נפתחה בקול תרועה רמה, באירוע השקת אופנועי הים החדשים של חברת SEADOO שנערך בפארק דרום בתל אביב. בהשקה הוצגו דגמים חדשים וחידושים רבים בתחום. אולם, למרות החידושים הרבים, הספורט הימי המוטורי ובמיוחד ספורט אופנועי הים נמצא בתקופה קשה. בעיות רגולציה ומיעוט אתרי השקה מאיימים עליו. תמונת מצב.

לוח שעונים חדשני ומודרני

רווה תבורי - עופר אבניר

seadoo gtx

שלמה נטורה
שרות כחול
צילום- יח"צ / רונן טופלברג
 
פארק דרום המוכר לרובנו כמעוז סקי המים בכבלים, עמוס באופנועי ים. חברת עופר-אבניר פותחת את עונת השיט 2011 בתצוגת אופנועים מרהיבה עם מיטב החידושים שנשלחו ארצה על ידי התאגיד העולמי. אבל הספורט הנהדר הזה חווה בשנים האחרונות משברים. אירוע השקת אופנועי SEADOO מאפשר לנו לשוחח עם מספר גורמים בתחום אודות הקשיים בהם נמצא הענף כיום.
ראשית שוחחנו עם רווה תבורי, מנהל מותג אופנועי הים בחברת עופר- אבניר. חברת עופר אבניר היא יבואנית אופנועי הים הגדולה בישראל. חלקה של החברה במכירות בארץ הינה כ – 75% מכלל המכירות של אופנועי ים חדשים.
 
כחול:
מה הם האתגרים בהם נתקלתם באחרונה בתחום?
תשובה:
"בשתי מילים – שימור לקוחות!
אנו רוצים לממש את פוטנציאל המכירות לאור תנאי האקלים הנוחים והים הזמין לרכיבה על אופנוע ים ולשיט בסירות המנוע. אנו עורכים פעילות ענפה לחברי מועדון הלקוחות שלנו, משטים וימי כיף לאורך כל השנה.
בנוסף, אנו מנסים להעלות את המודעות לספורט אופנועי הים בקרב כלל האוכלוסייה בישראל.
אנו רואים את ספורט אופנועי הים כספורט לכל המשפחה, גם לצעירים וגם למבוגרים, נשים וגברים כאחד.
ודבר אחרון, אנו עוסקים רבות בהדרכת שיט בטוח לקהל לקוחותינו. הפקנו מדריכי שיט בעברית ואנו דואגים לשמר את רמת הבטיחות הגבוהה לאורך כל עונת השיט".

 
כחול:
מה אתם עושים על מנת להתמודד עם היבוא המקביל אשר נוגס משמעותית בעוגת המכירות שלכם, הן של אופנועי הים החדשים והן של אופנועי הים המשומשים?
תשובה:
"ראשית, הורדנו מחירים (בין 7%-10%). כרגע ההפרשים בין יבוא מקביל לרכישה בישראל הם זעומים אם בכלל. בנוסף, גם היצרן עצמו שם דגש על זליגת כלי שיט בין מדינות שלא בערוצים המקובלים. היצרן לא נותן אחריות יצרן בארץ לכלים הנרכשים בצפון אמריקה. הסיבה לאי מתן האחריות היא שבדרך זאת היצרן מבטיח מעקב מקצועי, באמצעות היבואן ומפיציו, להכנת הכלי לשיט ולתחזוקתו השוטפת. האחריות של היצרן בארץ, לכלים המיובאים על ידו מבטיחים טיפול ע"פ ההוראות המועברות ישירות מהמפעל. כמו כן קיים גם ההיבט הבטיחותי הנדרש כתוצאה מהנחיות היצרן לבצע פעולות מסוימות, עליהן אין באפשרותו לפקח כשכלים לא נמכרים בערוצים המקובלים. ככלל, זו סיבה שחברת "סידו" אוסרת על "דילרים" אמריקאים לייצא כלים.
אנו ממשיכים לספק שרות מעולה במרכזי השרות שלנו בתל אביב ובחוף פולג, הגדלנו ושיפרנו את מערך הטרייד אין שלנו לאופנועי ים ואנו בודקים ונותנים אחריות על כלי יד 2 שנרכשו דרכנו.
לדעתי היבוא האישי נמצא השנה במגמת ירידה ביחס לשנת השיא של 2008, ואני זוקף זאת לבגרותו של הלקוח הישראלי שמעדיף שרות ואמינות על פני מחיר זול".

כחול:
כיצד מתכוננת חברת עופר אבניר להתמודד עם הרגולציה הקשה והחמרת התקנות והחוקים בנושא אופנועי הים, אשר מונעת מאנשים רבים להיכנס לתחום?
תשובה:
"למעשה הרשות העיקרית המערימה היום קשיים בצורה לא ברורה היא עיריית ת"א. קיימת החלטה כי חוף תל ברוך ישמש כחוף מוסדר לאופנועי ים. בפועל החוף סגור מזה שלוש שנים. עובדה זו הינה בלתי סבירה ואנו פועלים מול הרשות לקידום הנושא. עיריית בת ים בחרה להפעיל מסעדה בחוף אופנועי הים ואנו מתנהלים לחוד וביחד עם קבוצת לקוחות לחידוש פתיחת החוף.
לשמחתנו, על פי נתונים שקיבלנו מרספ"ן מספר הניגשים לבחינות משיט באופנועי ים גדלה משנה לשנה. לא ידוע לנו על רצון מצד רספ"ן לשינוי תהליך הרישוי לאופנועי ים כיום ואנו מברכים על כך".

 
כחול:
השקתם היום מספר אופנועי ים חדשים. מה הם החידושים בתחום שצפויים לרוכבים השנה?
תשובה:
"החידושים בדגמי 2011 כוללים יחידות כוח משודרגות של ROTAX עד 260 כוחות סוס לביצועי על במים, שוקע חדש ומהפכני מסוג S3 –בצורת V הכולל מדרגות ושקעים המייצרים שיט ביציבות מירבית במים והיגוי מעולה בתנאי ים משתנים".
הפסגה הטכנולוגית של דגמי סידו לשנת 2011 הינה חידוש טכנולוגי ששמו  I CONTROL. המערכת כוללת בתוכה גם את מערכת IS. מערכת IS הינה מערכת מתלים עליהם מורכב מושב אופנוע הים. המתלים נשלטים על ידי מחשב ויודעים לנתח את מצב הים והגלים. הפקודות שהמחשב מזין למערכת מפעילה בולמי זעזועים ההופכים את חווית השיט לנעימה יותר גם בים גלי.
שילוב מערכת
ITC  אשר הינה בעצם מערכת בקרת שיוט ימית ומערכת IBR  שהינה מערכת בלימה המאפשרת תמרון נוח ובטוח גם במהירויות נמוכת מאוד, נקראת על ידי סידו I CONTROL. דגמי הפאר של סידו - GTX LIMITED iS 26 ו RXT iS 260 כבר מצוידים במערכת זו. מחירם מעל 100,000 ₪.
שאר דגמי סידו החדשים כוללים את מערכת ה-
I CONTROL  אך ללא מערכת IS.
 
אין חופים להשקת אופנועי ים במרכז
שלמה ונטורהמבת ים הינו בעליו הגאה של אופנוע ים סידו RXT 255. רשות הדיבור לרוכבים:
באיזה חוף אתה נוהג להשיק את האופנוע?
"כיום כתושב בת ים אני יכול להוריד את אופנוע הים שלי רק בהרצליה, תמורת מנוי עונתי בגובה 350 ₪. נדרשת ממני נסיעה של 30 דקות כדי להוריד את אופנוע הים, כאשר אני גר 5 דקות מהים בבת-ים. זה ממש מתסכל".

 
מה הבעיות שעומדות בפני הרוכבים כיום?
"אין לנו חוף מסודר ומוסדר בכל גוש דן חוץ מהרצליה. היה חוף מוסדר בבת ים (טאיו) שנסגר לפני שלוש שנים על ידי העירייה למרות שהיה מכרז להפעלתו כחוף לאופנועי- ים. התכנון היה לחוף מסודר, עם הפרדה משחיינים ואפשרויות נוחות להשקת אופנועי- ים. במשך 20 שנה השקתי את אופנוע הים בחוף הזה עד שהעירייה הוציאה מכרז להפעלתו והזוכים העדיפו להפעיל מסעדה ולא חוף לאופנועי- ים. גם בתל אביב היה חוף בתל ברוך שלצערנו נסגר".
וממשיך שלמה: "כיום בהרצליה מצב רוכבי האופנועים לא טוב. החוף עמוס באופנועי- ים, סירות מנוע ומפרשיות. הפקחים אוכפים את נושא הרחצה בים והעירייה עושה כמיטב יכולתה לסדר בחוף, אבל העומס שנוצר בחוף בכניסה וביציאה וכך גם השקת והעמסת האופנועים מסוכנת, וזה רק עניין של זמן עד שיהיה אסון. אני קורא לעיריות ת"א, בת ים וראשון לציון לפתוח חופים להשקת אופנועי ים לפני שיקרה אסון בהרצליה. ישנם מספיק חופים ריקים שניתן להשיק בהם אופנועים ללא סגירת חופי רחצה קיימים".

 
ביקשנו גם את תגובת עיריית תל אביב – יפו בנושאים הבאים:
1. באילו חופים ניתן להשיק אופנועי ים בתל אביב – יפו?
2. האם עיריית תל אביב מעודדת הפלגת אופנועי ים בחופי תל אביב?

 
התגובה שהתקבלה מהעירייה הייתה קצרה ולקונית:
"אין בתחום העיר תל-אביב-יפו חופים המיועדים לספורט ימי מוטורי והדבר אסור ואף מעוגן בחוק העזר העירוני "הסדרת מקומות רחצה"- התשכ"ז 1966. עיריית תל-אביב-יפו אינה מעודדת השטת אופנועי ים בתחומה".
הבנתם טוב, עיריית תל אביב כבר הוציאה את אופנועי הים אל מחוץ לחוק. אל תצפו לפתיחת חופים ייחודיים לאופנועי ים בעיר.
 
חשבתם שכאן הסתיימו הבעיות? אז חשבתם
למגוון צרותיו של השייט הימי המוטורי בכלל ושל רוכב אופנוע הים בפרט נוסף גם מחיר הדלק אשר כידוע הרקיע שחקים. ובנוסף למחיר הדלק, גם מחיר הביטוח עלה.
בשנת 2008 מחיר ביטוח צד ג' בלבד עלתה 300$. כיום מחיר ביטוח צד ג' עלה בחלק מהחברות לכמעט 500$. מה הביא לכך?
גל קדר, מנכ"ל קדר סוכנות לביטוח מספר כי גידול במכירת אופנועי הים הביא למלחמת מחירים גם בענף הביטוח. אולם החל משנת 2009 חל שינוי מגמה בתחום שהוביל מספר חברות ביטוח לצאת מהתחום של ביטוח לאופנועי ים ובהכרח גם לעליות מחירים. שינוי המגמה נבע מפציעות גוף רבות אשר אירעו לאורחים שהושטו על גבי אופנוע- הים, פציעות שחלקן הגדול אף הוביל לנכויות קשות ולתשלום פיצויים של מיליוני שקלים. חברות הביטוח הבינו כי הפרמיה אינה שווה את הסיכון. ככל גוף כלכלי החליטו לצאת מהשוק. מנגד, אנו שמים לב לעליה במכירות ביטוח תאונות אישיות לאופנועי ים. זאת ככל הנראה עקב התגברות המודעות של הרוכב הישראלי לסיכונים הכרוכים בנהיגה באופנוע ים בפרט ובספורט הימי המוטורי בכלל.
 
כדרכם של אוהבי- הים נשתדל להישאר אופטימיים ולקוות שהרשויות יבינו את חשיבות הספורט הימי המוטורי ויקצו חופים מתאימים, שהרוכבים יפנימו שלהשתוללויות יש מחיר, שחברות הביטוח יחזרו לשוק ושהמהומות במזרח התיכון יפסקו כדי להשיב את מחירי הדלק לרמה השפויה.
 
שיט נעים ובטוח!
 
תגובות
שם הכותב
כותרת

טוען תגובות..
© כל הזכויות שמורות | טלפון: 03-6950950 | פקס: 03-6957282
<